۷ ماده غذایی مفید برای پیشگیری از سرطان سینه

پیشگیری از سرطان سینه

با شیوع روزافزون سرطان در سراسر دنیا محققان همواره بدنبال راه‌های پیشگیری و مقابله با این بیماری هستند. باید بدانید یک غذای خاص باعث ایجاد یا پیشگیری از سرطان نخواهد شد چرا که سرطان یک بیماری چند علتی است. اما مصرف مواد غذایی سودمند درکنار یک برنامه غذایی و سبک زندگی مناسب در پیشگیری از سرطان بسیار مؤثر خواهد بود. در این مقاله مواد غذایی سودمندی معرفی می‌شوند که خواص ضد سرطانی داشته و می‌توانند نقشی مهم در تعادل و حفظ کیفیت برنامه غذایی روزانه داشته باشند.

۱- چای سبز

چای سبز غنی از پلی‌فنول‌ها مخصوصاً کاتچین است. تحقیقات جدید نشان می‌دهند این ماده می‌تواند از آسیب به DNA و در نتیجه ابتلا به برخی سرطان‌ها پیشگیری نماید. باید توجه داشت تحقیقات انسانی هنوز به اندازه کافی نبوده و نیاز به مطالعات بیشتری احساس می شود. با این حال افزودن یک یا دو فنجان چای سبز در رژیم روزانه هیچ ضرری ندارد!

۲- آب انار

چندین مطالعه آب یا عصاره انار را در پیشگیری از سرطان‌ها موثر دانسته‌اند. آب انار طبیعی سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هایی است که ممکن است در پیشگیری از برخی سرطان‌ها از جمله سرطان سینه موثر باشد. هنوز میزان و توصیه مشخصی برای مصرف آب انار وجود ندارد اما اگر تمایل به مصرف آب میوه دارید انار را فراموش نکنید. اگر دیابت دارید پیش از مصرف میوه یا آب‌میوه‌ها با متخصص تغذیه یا پزشک خود مشورت نمایید.

۳- میوه‌ها

انواع توت‌ها، آلو‌ها و هلو سرشار از پلی فنول هستند. پلی‌فنول‌های موجود در آلو و هلو در مبارزه با سلول‌های سرطانی سینه چه از نظر شکل‌گیری و چه پیشگیری از تکثیر آنها بسیار موفق عمل کرده‌اند. همچنین پلی‌فنول‌ها و ویتامین سی موجود در انواع توت در پیشگیری از سرطان سینه نقش دارند. بطور کلی میوه‌ها خواص بسیار زیادی دارند و باید در برنامه غذایی روزانه جایگاه خاصی داشته باشند.

۴- سبزیجات خانواده کلم‌ها و سبزیجات برگی سبز رنگ

این خانواده غنی از ویتامین‌های K,C,E و همچنین فیبر و آنتی‌اکسیدان می‌باشند. بعلاوه سبزیجات خانواده کلم‌ها دارای ماده‌ای به نام گلوکزینولات هستند که اثر بسیار مثبتی در مبارزه با سرطان دارد. این سبزیجات شامل کلم بروکلی، کلم برگ، گل کلم، کلم بروکسل، کاهو و … می‌باشند.

همچنین سبزیجات برگی شکل سبز رنگ مانند اسفناج غنی از آنتی‌اکسیدان و در مبارزه با برخی سرطان‌ها مؤثرند. رنگ این سبزیجات هرچه تیره‌تر باشد محتوای آنتی‌اکسیدانی بیشتری دارند.

۵- سیر

سیر بعلت خواص و عطر زیادی که دارد مشهور است. تحقیقات نشان می‌دهند سیر و هم‌خانواده‌های آن مانند پیاز، می‌توانند در کاهش رشد سلول‌های سرطان سینه (وابسته یا غیر وابسته به استروژن) نقش داشته باشند. تحقیقات گسنرده دیگری در حال انجام است تا نقش دقیق و میزان مناسب مصرف را برای این ماده مشخص نمایند.

۶- زردچوبه

ماده مؤثره زردچوبه کورکومین نام دارد. این ماده که خواص ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی دارد می‌تواند با کاهش آثار سمی سلول‌های سرطانی سینه از رشد آنها جلوگیری نماید. علیرغم اینکه ماده موثره زردچوبه (کورکومین) پایداری کمی در محیط‌های آبی دارد و ممکن است به آسانی در بدن جذب نشود، با این حال مصرف زردچوبه در غذاها توصیه شده و می‌تواند مؤثر باشد.

۷- سایر مواد غذایی

فلفل قرمز با داشتن ماده موثره کپسایسین، عدس و لوبیاها (حاوی لیگنان و ساپونین)، سبزیجات مثل جعفری، کرفس، نعنا و شیرین بیان (حاوی اپیگنین) و اسیدهای چرب امگا ۳ نیز آثارهای امیدوارکننده‌ای در مبارزه با سرطان سینه نشان داده‌اند. اگرچه لازم است در این‌باره تحقیقات بیشتری انجام پذیرد.

محمدجعفر دهزاد
کارشناس تغذیه و علوم غذایی
کارشناس ارشد تغذیه بالینی
دانشگاه علوم پزشکی شیراز

 

منابع:

https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/diet/tea-fact-sheet
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2989797/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3383353/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19530711
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28161636
https://synapse.koreamed.org/DOIx.php?id=10.4048/jbc.2013.16.2.133
https://www.aicr.org/foods-that-fight-cancer/legumes.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2874462/

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *