قیمت عسل طبیعی

honey_price

قیمت عسل طبیعی وقتی مهم می‌شود که شما در بازار با عسل‌‌هایی با قیمت کیلویی ۳۰ هزار تومان تا کیلویی ۳۰۰ هزار تومان مواجه می‌شوید که همگی ادعا می‌کنند عسل طبیعی هستند. اما پیش از هرچیز باید بدانید که عسل طبیعی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد که در این رابطه پیشنهاد می‌کنیم مقاله تشخیص عسل طبیعی را مطالعه کنید.
به طور خلاصه، عسل طبیعی عسلی است که زنبور برای تولید آن از شهد گل و گیاهان استفاده کرده است. ولی عسل تغذیه‌ای عسلی است که زنبوردار شربت آب و شکر به زنبور داده است و عسل تقلبی نیز اصلاً توسط زنبور تولید نشده است.

اما چرا دانستن تفاوت این عسل‌ها مهم است و چطور بر روی قیمت عسل اثر می‌گذارد؟

ما در اینجا درباره سودجویانی که با ترکیب مواد مختلف عسل تقلبی تولید می‌کنند، صحبتی نمی‌کنیم. اما چرا بعضی زنبورداران به جای عسل طبیعی، عسل تغذیه‌ای تولید می‌کنند و به زنبور آب و شکر می‌دهند؟
علت اصلی این‌ کار، تولید بسیار بیشتر عسل در مقایسه با زمانی است که زنبور به صورت طبیعی و با استفاده از شهد گل و گیاهان عسل تولید می‌کند. به صورت معمول هر کندو که با آب و شکر تغذیه شده باشد، ۳ تا ۴ برابر یک کندو عسل طبیعی عسل تولید می‌کند و به همین علت قیمت عسل طبیعی چند برابر عسل تغذیه‌ای است. چرا که اگر قیمت عسل طبیعی چند برابر عسل تغذیه‌ای نباشد، برای زنبوردار به صرفه نیست که عسل طبیعی تولید کند و می‌تواند با تولید عسل تغذیه‌ای سود بیشتری به دست آورد.
بسیاری از عسل‌هایی که در بازار به اسم طبیعی و با قیمت پایین به فروش می‌رسند نیز اگر تقلبی نباشند، قطعا عسل تغذیه‌ای هستند.

حالا بهتر می‌توانیم متوجه علت اختلاف قیمت زیاد عسل در بازار و همچنین عوامل مؤثر بر قیمت عسل طبیعی شویم. اگر قصد خرید عسل طبیعی دارید می‌توانید از اینجا قیمت و سایر جزئیات مربوط به عسل‌های طبیعی درکام را مشاهده کنید.

قیمت عسل طبیعی بر چه اساسی تعیین می‌شود؟

کیفیت و ساکاروز عسل

همانطور که بالاتر اشاره کردیم، اینکه عسل طبیعی است یا تغذیه‌ای در قیمت عسل تأثیر بسیاری دارد. اما در بین عسل‌های طبیعی نیز بسته به اینکه قند عسل و سایر مشخصه‌های آن چقدر باشد، قیمت عسل متفاوت است. هرچه ساکاروز عسل که یکی از عوامل تعیین کننده در قیمت عسل است کمتر باشد، قیمت آن افزایش پیدا می‌کند. اگر می‌خواهید بدانید قند عسل چیست لطفا مقاله مرتبط با این موضوع را در مجله سلامتی و تغذیه درکام بخوانید.

عطر و طعم عسل

بسیاری از عسل‌های طبیعی هستند که ساکاروز پایینی دارند ولی عطر و طعم معمولی آن‌ها باعث می‌شود مشتری حاضر به پرداخت قیمت بالا بابت آن‌ها نباشد. در نقطه مقابل، برخی مشتریان برای خرید عسل‌ طبیعی که عطر و طعم خاصی داشته باشد، قیمت بیشتری می‌پردازند.

گل‌هایی که زنبور از آن‌ها تغذیه کرده

اینکه کندو در چه منطقه‌ای قرار داشته و زنبورها از چه گل‌هایی تغذیه کرده‌اند، در قیمت عسل طبیعی اثرگذار است. هنگامی که زنبوردار کندو را در منطقه‌ای که گل‌های کمیاب وجود دارند قرار می‌دهد، قیمت عسل نیز افزایش پیدا می‌کند. به طور مثال، عسل رازیانه کمیاب‌تر از برخی عسل‌های دیگر است و همین باعث افزایش قیمت آن می‌شود. عسل رازیانه درکام با قیمت هر کیلو ۱۵۰هزار تومان به فروش می‌رسد، در حالیکه می‌توانید عسل خارشتر درکام را با قیمت کیلویی ۱۳۰هزار تومان بخرید.

عرضه و تقاضا

یکی از مهم‌ترین عواملی که بر روی قیمت تمامی کالاها و خدمات از جمله عسل تاثیرگذار است، عرضه و تقاضا است. به طور مثال زنبورداری که به مشتریان با توان مالی بالایی دسترسی دارد، عسل طبیعی خود را با قیمت بالاتری عرضه می‌کند و در مقابل زنبورداری که توان فروش عسل خود را ندارد، مجبور است قیمت آن را کاهش دهد.

با تمام این توضیحات، استاندارد مشخصی برای تعیین قیمت عسل طبیعی وجود ندارد و ممکن است عسل گون اصل در یک فروشگاه ۱۰۰ هزار تومان و در فروشگاه دیگر ۲۰۰ هزار تومان به فروش برسد. این اختلاف قیمت می‌تواند ناشی از اختلاف کیفیت این عسل‌ها و یا عوامل دیگری چون عرضه و تقاضا باشد.
پیشنهاد ما در درکام به شما این است که اگر به دنبال خرید عسل طبیعی هستید، عسل‌های با قیمت خیلی پایین را خریداری نکنید و اگر قیمت عسل نیز خیلی بالا بود، از فروشنده علت آن را جویا شوید. حتما عسل طبیعی را بخرید که یا آزمایش شده و دارای برگه آزمایش است و یا به فروشنده آن اطمینان دارید؛ زیرا هیچ راهی به جز آزمایشگاه برای تشخیص عسل طبیعی وجود ندارد.

 

مشاهده عسل‌های طبیعی درکام

 

قیمت عسل طبیعی سال ۹۹

نوع عسل

قیمت عسل طبیعی در تهران

عسل گون

کیلویی ۱۵۰هزار تومان

عسل رازیانه

کیلویی ۱۵۰هزار تومان

عسل کوهستان

کیلویی ۱۳۵هزار تومان

عسل خارشتر

کیلویی ۱۳۰هزار تومان

 

در انبار موجود نمی باشد
۱۲۵,۰۰۰ تومان

عسل ۱۰۰٪ طبیعی و اصل
منطقه برداشت: ورامین
میزان ساکاروز: ۳.۵ درصد
زمان برداشت: اواخر تیر ماه
دارای طعم بسیار خوب
رنگ: قهوه‌ای تیره
غلظت: غلیظ
طبع: گرم
ضمانت کیفیت + بازگشت وجه
وزن خالص: ۹۰۰ گرم
نام زنبوردار: علی سلیمان‌زاده
۱۲.۵ امتیاز باشگاه مشتریان برای هر محصول

۱۴۵,۰۰۰ تومان

عسل ۱۰۰٪ طبیعی و اصل
خام و گرما ندیده
منطقه برداشت: گاماسیاب
میزان ساکاروز: حدود ۲.۰۲ درصد
زمان برداشت: اوایل مرداد ماه
دارای طعم و عطر عالی
رنگ: زرد تیره
غلظت: متوسط
طبع: گرم
ضمانت کیفیت + بازگشت وجه
وزن خالص: ۹۰۰ گرم
نام زنبوردار: بهزاد فرهمند
۱۴.۵ امتیاز باشگاه مشتریان برای هر محصول

در انبار موجود نمی باشد
۱۳۵,۰۰۰ تومان

عسل ۱۰۰٪ طبیعی و اصل
منطقه برداشت: صحنه
میزان ساکاروز: حدود ۲.۴ درصد
زمان برداشت: تیر و مرداد ماه
دارای طعم عالی
رنگ: کهربایی تیره
غلظت: غلیظ
طبع: متعادل
ضمانت کیفیت +‌ بازگشت وجه
وزن خالص: ۹۰۰ گرم
نام زنبوردار: زهرا ملک‌پور
۱۳.۵ امتیاز باشگاه مشتریان برای هر محصول

4 thoughts on “قیمت عسل طبیعی

 1. جلال says:

  خوب بود ومنصفانه
  نزدیکان بنده درکارعسل هستندباکمترازیک ونیم درصدقندهم تولیدکردندکه فوق العاده عالیست

  • درکام says:

   سلام. خوشحالیم که براتون مفید بوده. خیلی هم خوب، موفق و پرروزی باشند 🙂 معلومه عسل خوبیه، البته ساکاروز یکی از فاکتورهایی هست که تو بحث کیفیت عسل باید مدنظر گرفت و همچنین بستگی زیادی به گل‌ها و منطقه داره. ممکنه حتی تو یه منطقه سال به سال ساکاروز عسل برداشتی متفاوت باشه با توجه به وضعیت گل‌ها و آب و هوا.

 2. حسین says:

  سلام . من پرسشی دارم : آیا وقتی می گویند عسل (رازیانه) یا (گشنیز) و یا (گون) و … آیا زنبور فقط و فقط از گیاه (گون) یا (گشنیز) و … استفاده کرده؟ مگر ممکن است؟ اینکه گفته می شود این عسل (گون) است یا (کنار) و یا … یعنی چه؟
  لطفا ً پاسخ دهید. با سپاس. حسین ریاحی سامانی – مشهد

  • درکام says:

   سلام. خیر اینجوری نیست که زنبور فقط از یک گل تغذیه کنه. ولی ممکنه تو منطقه‌ای که کندوها قرار دارن یک گل نسبت به سایر گل‌ها غالب باشه. مثلا یه منطقه رازیانه زیاد باشه. برای همین به اون عسل رازیانه میگن. اگر هم گل غالبی نباشه خوب بهش عسل چهل گیاه میگن یا اسامی دیگه‌ای میذارن. ولی معمولا اگر یک گل بیشتر از سایر گل‌ها باشه عسل رو به اسم اون گل نامگذاری می‌کنن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *