قیمت عسل طبیعی

honey_price

قیمت عسل طبیعی وقتی مهم می‌شود که شما در بازار با عسل‌‌هایی با قیمت کیلویی ۳۰ هزار تومان تا کیلویی ۳۰۰ هزار تومان مواجه می‌شوید که همگی ادعا می‌کنند عسل طبیعی هستند. اما پیش از هرچیز باید بدانید که عسل طبیعی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد.
به طور خلاصه، عسل طبیعی، عسلی است که زنبور برای تولید آن از شهد گل و گیاهان استفاده کرده است. ولی عسل تغذیه‌ای عسلی است که زنبوردار شربت آب و شکر به زنبور داده است و عسل تقلبی نیز اصلاً توسط زنبور تولید نشده است.

اما چرا دانستن تفاوت این عسل‌ها مهم است و چطور بر روی قیمت عسل اثر می‌گذارد؟

ما در اینجا درباره سودجویانی که با ترکیب مواد مختلف عسل تقلبی تولید می‌کنند، صحبتی نمی‌کنیم. اما چرا بعضی زنبورداران به جای عسل طبیعی، عسل تغذیه‌ای تولید می‌کنند و به زنبور آب و شکر می‌دهند؟
علت اصلی این‌ کار، تولید بسیار بیشتر عسل در مقایسه با زمانی است که زنبور به صورت طبیعی و با استفاده از شهد گل و گیاهان عسل تولید می‌کند. به صورت معمول هر کندو که با آب و شکر تغذیه شده باشد، ۳ تا ۴ برابر یک کندو عسل طبیعی، عسل تولید می‌کند و به همین علت قیمت عسل طبیعی چند برابر عسل تغذیه‌ای است. چرا که اگر قیمت عسل طبیعی چند برابر عسل تغذیه‌ای نباشد، برای زنبوردار به صرفه نیست که عسل طبیعی تولید کند و می‌تواند با تولید عسل تغذیه‌ای سود بیشتری به دست آورد.
بسیاری از عسل‌هایی که در بازار به اسم طبیعی و با قیمت پایین به فروش می‌رسند نیز اگر تقلبی نباشند، قطعا عسل تغذیه‌ای هستند.

حالا بهتر می‌توانیم متوجه علت اختلاف قیمت زیاد عسل در بازار و همچنین عوامل مؤثر بر قیمت عسل طبیعی شویم. اگر قصد خرید عسل طبیعی دارید می‌توانید از اینجا قیمت و سایر جزئیات مربوط به عسل‌های طبیعی درکام را مشاهده کنید.

قیمت عسل طبیعی بر چه اساسی تعیین می‌شود؟

کیفیت و ساکاروز عسل

همانطور که بالاتر اشاره کردیم، اینکه عسل طبیعی است یا تغذیه‌ای در قیمت عسل تأثیر بسیاری دارد. اما در بین عسل‌های طبیعی نیز بسته به اینکه قند عسل و سایر مشخصه‌های آن چقدر باشد، قیمت عسل متفاوت است. هرچه ساکاروز عسل که یکی از عوامل تعیین کننده در قیمت عسل است کمتر باشد، قیمت آن افزایش پیدا می‌کند. اگر دوست دارید در مورد ساکارز عسل بیشتر بدانید پیشنهاد می‌کنیم مقاله “ساکاروز عسل چیست” را مطالعه کنید.

عطر و طعم عسل

بسیاری از عسل‌های طبیعی هستند که ساکاروز پایینی دارند ولی عطر و طعم معمولی آن‌ها باعث می‌شود مشتری حاضر به پرداخت قیمت بالا بابت آن‌ها نباشد. در نقطه مقابل، برخی مشتریان برای خرید عسل‌ طبیعی که عطر و طعم خاصی داشته باشد، قیمت بیشتری می‌پردازند.

گل‌هایی که زنبور از آن‌ها تغذیه کرده

اینکه کندو در چه منطقه‌ای قرار داشته و زنبورها از چه گل‌هایی تغذیه کرده‌اند، در قیمت عسل طبیعی اثرگذار است. هنگامی که زنبوردار کندو را در منطقه‌ای که گل‌های کمیاب وجود دارند قرار می‌دهد، قیمت عسل نیز افزایش پیدا می‌کند. به طور مثال، عسل رازیانه کمیاب‌تر از برخی عسل‌های دیگر است و همین باعث افزایش قیمت آن می‌شود. در حالیکه عسل چهل‌گیاه و یا چندگیاه که زنبورها برای تولید آن از شهد گیاهان مختلف تغذیه می‌کنند عسل ارزان‌تری است. شما می‌توانید عسل چهل‌گیاه درکام را با قیمت کیلویی ۱۸۵ هزار تومان بخرید.

عرضه و تقاضا

یکی از مهم‌ترین عواملی که بر روی قیمت تمامی کالاها و خدمات از جمله عسل تاثیرگذار است، عرضه و تقاضا است. به طور مثال زنبورداری که به مشتریان با توان مالی بالایی دسترسی دارد، عسل طبیعی خود را با قیمت بالاتری عرضه می‌کند و در مقابل زنبورداری که توان فروش عسل خود را ندارد، مجبور است قیمت آن را کاهش دهد.

با تمام این توضیحات، استاندارد مشخصی برای تعیین قیمت عسل طبیعی وجود ندارد و ممکن است عسل گون اصل در یک فروشگاه ۱۰۰ هزار تومان و در فروشگاه دیگر ۳۰۰ هزار تومان به فروش برسد. این اختلاف قیمت می‌تواند ناشی از اختلاف کیفیت این عسل‌ها و یا عوامل دیگری چون عرضه و تقاضا باشد.
پیشنهاد ما در درکام به شما این است که اگر به دنبال خرید عسل طبیعی هستید، عسل‌های با قیمت خیلی پایین را خریداری نکنید و اگر قیمت عسل نیز خیلی بالا بود، از فروشنده علت آن را جویا شوید. حتما عسل طبیعی را بخرید که یا آزمایش شده و دارای برگه آزمایش است و یا به فروشنده آن اطمینان دارید؛ زیرا هیچ راهی به جز آزمایشگاه برای تشخیص عسل طبیعی وجود ندارد.

قیمت عسل طبیعی ۱۴۰۰
نوع عسل قیمت هر کیلو عسل
عسل گون کیلویی ۲۳۵ هزار تومان
عسل چهل گیاه کیلویی ۱۸۵ هزار تومان
عسل گشنیز کیلویی ۲۰۰ هزار تومان
عسل کنار کیلویی ۱۸۵ هزار تومان
عسل رازیانه کیلویی ۱۹۵ هزار تومان
عسل بهار نارنج کیلویی ۱۶۵ هزار تومان
۲۲۵,۰۰۰ تومان

۱۰۰٪ طبیعی و خام
طعم و عطر عالی
منطقه برداشت: قروه
میزان ساکاروز: ۱.۳۲ درصد
میزان پرولین: ۸۲۴
رنگ: زرد روشن
غلظت: متوسط
وزن خالص: ۹۰۰ گرم
نام زنبوردار: آقای میثم رهبری
ضمانت کیفیت + بازگشت وجه
تخفیف گروهی عسل

10%
۱۹۰,۰۰۰ تومان

۱۰۰٪ طبیعی و خام
طعم و عطر بسیار خوب
منطقه برداشت: کازرون
میزان ساکاروز: ۲.۲ درصد
میزان پرولین: ۴۵۸
رنگ: قرمز تیره
غلظت: متوسط رو به غلیظ
وزن خالص: ۹۰۰ گرم
نام زنبوردار: آقای کیانوش شریفی
ضمانت کیفیت + بازگشت وجه
تخفیف گروهی عسل

۲۱۵,۰۰۰ تومان

۱۰۰٪ طبیعی و خام
طعم و عطر بسیارخوب
منطقه برداشت: فیروزان
میزان ساکاروز: ۱.۲۶ درصد
میزان پرولین: ۵۷۹
رنگ: کهربایی روشن
غلظت: متوسط
وزن خالص: ۹۰۰ گرم
نام زنبوردار: آقای کیانوش شریفی
ضمانت کیفیت + بازگشت وجه
تخفیف گروهی عسل

این مطلب رو دوست داشتید؟

لطفاٌ بهمون امتیاز بدید(راست ترین ستاره ۱ امتیاز و چپ ترین ستاره ۵ امتیاز دارد )

16 thoughts on “قیمت عسل طبیعی

 1. سید امیر مصدق says:

  سلام با توجه به اینکه عسل کنار برداشت پاییز هیت طبق فرمایش شما لان اصلی که تو بازار هست یا شما میفروشید عسل امسال هست یا پارسال؟ آیا گذشت زمان کیفیت عسل و رنگ آنرا تغییر میده؟

  • درکام says:

   سلام. عسل کنار ما برای اواخر آبان ۹۹ هست و عسل کنار جدید هنوز برداشت نشده. بله رنگ عسل به مرور تغییر میکنه و تیره‌تر میشه. از لحاظ حفظ کیفیت هم بهترین زمان مصرف عسل دو سال هست و بیشتر از اون خواصش رو به مرور از دست میده.

 2. محمد طاهری says:

  سلام دوستان استان گلستان هم عسل های بی نظیری داره که عسل بهاره اش خیلی خوبه چون منطقه ما جنگلی پر از گل گیاه است و عطر بسیار خوبی داره ولی پاییزه رو با شکر زنبور رو تغذیه میکنن

  • درکام says:

   سلام ممنون که نظرتون رو برامون نوشتین، البته بعضی زنبوردارها تو فصل پاییز هم کندوها رو به جنوب کشور می‌برن برای عسل کنار و تغذیه نمی‌کنن و عسل کاملا طبیعی برداشت می‌کنن. عسل کنار ما هم برداشت پاییز هست 🙂

  • درکام says:

   سلام ممنون سلامت باشید 🙂
   اکثر آزمایشگاه‌های مواد غذایی عسل رو هم آزمایش میکنن. داخل گوگل سرچ کنید آزمایشگاه‌های معتبر رو میتونید پیدا کنید

 3. سهند says:

  باسلام
  چندوقت پیش عسل خریدم با دوستانم. بردم آزمایشگاه دادم آنالیز کرد جواب آنالیز ۰/۰۸ ساکاروز این خوبه؟

  • درکام says:

   سلام. ساکاروز ۸ درصد بوده یعنی؟ یا ۰.۰۸ درصد؟ دومی که بعیده باشه چون عسل حتی اگر طبیعی باشه حتما یه مقدار ساکاروز رو داره در حد ۱ تا ۴-۵ درصد. ولی اگر ۸ درصد بوده باز بستگی به عسلی که خریداری کردید داره. عسل کنار و یونجه به طور معمول ساکاروز بالاتری دارن. ولی باقی عسل ها باید زیر ۵ درصد باشه ساکارزشون و اگر بالا باشه یعنی عسل تغذیه شده. اگر دوست دارید میتونید تو مقاله ساکاروز عسل چیست بیشتر در این باره بخونید.

 4. مهرداد says:

  سلام از اونجایی ک دکتر بنده ی معجون بهم توصیه کرده ک شامل عسل طبیعی و سیاه دانه بوده شما چه نوعی رو به بنده پیشنهاد میکنید و از کجا بفهمم عسل ک میخرم طبیعی است چون در حال حاضر از بقالی سر کوچه بگیر تا تمام اشخاص حتی منازل مسکونی به فروش عسل پرداختند خب حالا یکی قیمتش گزاف و یکی معمولی یا هردو ب یک قیمت بوده مثلا ۱ کیلو گرم ۲۰۰ تومن میشه بهم کمک کنید چیکار کنم و کدومشون تهیه کنم

  • درکام says:

   سلام. در مورد نوعش ما پیشنهاد و اطلاعی نداریم که کدوم بهتره. ولی عسلی که خریداری می‌کنید اگر برای خواص درمانی هست حتما باید طبیعی و خام باشه. ما تمامی عسل‌هامون رو از زنبوردارهای معتبر می‌گیریم و آزمایش می‌کنیم و تضمین می‌کنیم که همگی طبیعی و خام هستن و با خیال راحت می‌تونید هرکدوم رو خواستید تهیه کنید. حتی می‌تونید پک ویژه ۴ تایی عسل رو خریداری کنید و عسل‌های متنوع و خوشمزه‌ای رو استفاده کنید.

 5. حسین says:

  سلام . من پرسشی دارم : آیا وقتی می گویند عسل (رازیانه) یا (گشنیز) و یا (گون) و … آیا زنبور فقط و فقط از گیاه (گون) یا (گشنیز) و … استفاده کرده؟ مگر ممکن است؟ اینکه گفته می شود این عسل (گون) است یا (کنار) و یا … یعنی چه؟
  لطفا ً پاسخ دهید. با سپاس. حسین ریاحی سامانی – مشهد

  • درکام says:

   سلام. خیر اینجوری نیست که زنبور فقط از یک گل تغذیه کنه. ولی ممکنه تو منطقه‌ای که کندوها قرار دارن یک گل نسبت به سایر گل‌ها غالب باشه. مثلا یه منطقه رازیانه زیاد باشه. برای همین به اون عسل رازیانه میگن. اگر هم گل غالبی نباشه خوب بهش عسل چهل گیاه میگن یا اسامی دیگه‌ای میذارن. ولی معمولا اگر یک گل بیشتر از سایر گل‌ها باشه عسل رو به اسم اون گل نامگذاری می‌کنن.

  • امین says:

   سلام.وقتی بیش از ۶۰ درصد عسل از یک نوع شهد خاص آورده نام آن را گون یا… میگذارند

   • درکام says:

    سلام
    وقتی یک گل تو منطقه غالب باشه اسم اون گل رو روی عسل میزارن. این درصد ممکنه هر مقداری باشه. مثلا کندوهای عسل مریم گلی معمولا در منطقه‌ای قرار دارن که ۲۰ درصد پوشش گیاهی منطقه از این گل هست ولی عسلی مثل کنار تا ۸۵ درصد هم میتونه از شهد کنار باشه.

 6. جلال says:

  خوب بود ومنصفانه
  نزدیکان بنده درکارعسل هستندباکمترازیک ونیم درصدقندهم تولیدکردندکه فوق العاده عالیست

  • درکام says:

   سلام. خوشحالیم که براتون مفید بوده. خیلی هم خوب، موفق و پرروزی باشند 🙂 معلومه عسل خوبیه، البته ساکاروز یکی از فاکتورهایی هست که تو بحث کیفیت عسل باید مدنظر گرفت و همچنین بستگی زیادی به گل‌ها و منطقه داره. ممکنه حتی تو یه منطقه سال به سال ساکاروز عسل برداشتی متفاوت باشه با توجه به وضعیت گل‌ها و آب و هوا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *