تفاوت روغن حیوانی گوسفندی و گاوی

تفاوت روغن حیوانی گاوی و گوسفندی

شاید از خواص بسیار روغن حیوانی شنیده‌اید و یا آوازه عطر و طعم آن به گوشتان خورده و برای اولین بار است که می‌خواهید روغن حیوانی یا همان روغن زرد را امتحان کنید. در این زمان ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که روغن حیوانی گاوی و روغن حیوانی گوسفندی، چه تفاوتی با هم دارند و کدام یک بهتر است؟

انواع روغن حیوانی

روغن حیوانی از فرآوری شیر گاو و گوسفند به دست می‌آید و در بازار در ۳ نوع، روغن حیوانی گاوی، روغن حیوانی گوسفندی و روغن حیوانی مخلوط، که ترکیبی از ۲ روغن گاوی و گوسفندی می‌باشد، موجود است. شما می‌توانید طرز تهیه روغن حیوانی را از اینجا بخوانید.

ما در ویدئو زیر و ادامه مقاله، تفاوت روغن حیوانی گاوی و گوسفندی را به شما خواهیم گفت تا متوجه شوید که کدام یک از این دو روغن برایتان بهتر است.

 

تفاوت روغن گاوی، گوسفندی و مخلوط

تفاوت عطر و طعم روغن گاوی و گوسفندی

روغن حیوانی گاوی، عطر و طعم ملایمی دارد در حالی که روغن حیوانی گوسفندی، عطر و طعم تند و تیزی دارد. روغن مخلوط نیز، بسته به اینکه چه میزان روغن گاوی و چه میزان روغن گوسفندی، در تهیه آن به کار رفته باشد، از لحاظ عطر و طعم بین این ۲ روغن قرار می‌گیرد.

ما پیشنهاد می‌کنیم که اگر نسبت به عطر روغن حیوانی حساس هستید، روغن گاوی را که عطر و طعم ملایم‌تری دارد، انتخاب کنید و اگر به دنبال روغنی هستید که عطر و طعم زیادی داشته باشد، روغن گوسفندی را انتخاب نمایید.

تفاوت طبع روغن حیوانی گاوی و گوسفندی

همان‌طور که در مقاله «طبع روغن حیوانی چیست؟» توضیح داده‌ایم، طبع روغن‌های حیوانی با هم متفاوت است.

برخلاف شیر و گوشت گاو که سردی هستند، طبع روغن حیوانی گاوی گرم است و برخلاف شیر و گوشت گوسفند که طبع گرمی دارند، طبع روغن حیوانی گوسفندی سرد است. روغن حیوانی مخلوط هم که ترکیبی از دو روغن قبلی است، دارای طبع معتدل می‌باشد.

تفاوت رنگ و غلظت روغن گاوی و گوسفندی

رنگ روغن گاوی، زرد پررنگ است و در دمای اتاق سفت‌تر از دو روغن دیگر می‌باشد. رنگ روغن گوسفندی، متمایل به سفید بوده و در دمای اتاق شل‌تر از دو روغن دیگر است. روغن حیوانی مخلوط نیز زرد کمرنگ بوده و غلظت آن از روغن گوسفندی بیشتر و از روغن گاوی کمتر می‌باشد.

تفاوت قیمت روغن حیوانی گاوی و گوسفندی

روغن حیوانی گوسفندی، بالاترین قیمت را بین روغن‌های حیوانی دارد. در نقطه مقابل قیمت روغن حیوانی گاوی، از بقیه روغن‌ها کمتر است اما این نشان‌دهنده بهتر بودن روغن گوسفندی نیست.

چرا روغن گوسفندی از روغن گاوی گران‌تر است؟

یک دلیل آن این است که شیر گوسفند بسیار کمتر از شیر گاو است و در نتیجه میزان تولید روغن گوسفندی نیز کمتر است. هم‌چنین گوسفند در طول سال، فقط ۲ ماه شیر دارد در صورتی که گاو، در تمام طول سال شیر می‌دهد و همواره امکان تولید روغن گاوی فراهم است. البته که طعم و عِطر خاص روغن گوسفندی هم در قیمت آن تاثیرگذار است.

پس در حالت کلی می‌توان تفاوت انواع روغن حیوانی را در جدول زیر خلاصه کرد.

نوع

عطر و طعم طبع رنگ قیمت خرید

گاوی

ملایم گرم زرد پررنگ پایین

خرید روغن گاوی

گوسفندی تند و تیز سرد متمایل به سفید بالا

خرید روغن گوسفندی

مخلوط متوسط معتدل زرد کمرنگ متوسط

خرید روغن مخلوط

کدام روغن بهتر است؟

با تمام تفاوت‌هایی که بالاتر توضیح دادیم، بهتر است بدانید که انتخاب روغن حیوانی به ذائقه و طبع شما بستگی دارد و گران‌تر بودن روغن گوسفندی، دلیلی بر بهتر بودن آن نیست.

ممکن است شما عِطر و طعم تند و تیز روغن گوسفندی را نپسندید و روغن گاوی برای شما بهتر باشد. هم‌چنین برای بسیاری از افراد، طبع روغن نیز در انتخابشان تاثیرگذار است و بهتر است این مورد را نیز در خریدتان مورد توجه قرار دهید و روغنی را تهیه کنید که با مزاجتان سازگار باشد.

اگر برای بار اول است که می‌خواهید روغن حیوانی خریداری کنید و نمی‌دانید کدام روغن بیشتر باب میل شماست، پیشنهاد ما به شما این است که روغن حیوانی مخلوط بخرید تا اگر عطر و طعم آن به نظرتان زیاد بود، دفعه بعد روغن گاوی را بخرید و اگر تمایل داشتید که عطر و طعم بیشتری را تجربه کنید، روغن گوسفندی بخرید. البته شاید روغن مخلوط دقیقاً همان روغنی باشد که دنبال آن هستید.

ما در درکام سعی کرده‌ایم که بهترین نوع از هر روغن حیوانی را برای ارائه به شما انتخاب کنیم. شما می‌توانید برای خرید روغن حیوانی کرمانشاهی گاوی، گوسفندی و یا مخلوط، مشاهده قیمت و جزئیات بیشتر روی باکس زیر کلیک کنید.

این مطلب رو دوست داشتید؟

لطفاٌ بهمون امتیاز بدید(راست ترین ستاره ۱ امتیاز و چپ ترین ستاره ۵ امتیاز دارد )

4 thoughts on “تفاوت روغن حیوانی گوسفندی و گاوی

 1. علی امیری says:

  مرسی خیلی عالی بود
  کلی سوال داشتم جواب همه رو گرفتم
  دمتون گرم

  • درکام says:

   ممنون که نظرتون رو برامون نوشتین، خیلی خوشحالیم که براتون مفید بوده 🙂

  • درکام says:

   خوش حالیم که مقاله براتون مفید بوده. ممنون از نظرتون 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *