خواص عسل طبیعی

Honey

قرآن کریم بیش از ۱۴۰۰ سال قبل، عسل را به عنوان یک ماده شفابخش توصیف کرده است. همچنین استفاده از عسل طبیعی در پزشکی، به هزاران سال قبل در مصر، یونان و چین برمی‌گردد. مطالعات گسترده‌ی امروزی نیز نشان‌دهنده‌ی پتانسیل بالای عسل طبیعی و فرآورده‌های آن، در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری‌ها هستند. در این مقاله اختصاصی سایت درکام، با استفاده از منابع معتبر علمی که در انتهای مقاله آورده شده‌اند، به توضیح خواص اثبات شده عسل طبیعی می‌پردازیم.

خواص عسل طبیعی برای سرماخوردگی

در این زمینه تحقیقات علمی روی تعدادی از کودکان ۲ تا ۱۸ سال که از بیماری‌های تنفسی و سرفه رنج می‌بردند، انجام شده است. برای این افراد، رژیم غذایی همراه با عسل طبیعي تجویز شد و اثرات واضحی در بهبود بیماری‌ و علائم آن‌ها مشاهده شد. این مطالعه تحقیقاتی نشان داد که مصرف مداوم عسل طبیعی می‌تواند به بهبود و درمان عفونت‌های تنفسی و همچنین تنظیم خواب شبانه کودکانه کمک زیادی کند.

مصرف عسل و تنظیم قند خون

چاقی و بالا بودن قند خون یکی از بیماری‌های شایع دنیای امروز است و همین موضوع باعث می‌شود تا محققان دائما به دنبال راه‌هایی برای درمان این مشکلات بگردند. در مطالعه ای که در نیوزیلند برای پیشگیری از ابتلا به چاقی و دیابت انجام گرفت، مشخص شد مصرف عسل طبیعی روی پیشگیری از چنین بیماری‌هایی نیز موثر است. سلامت جسمانی افرادی که به آن‌ها رژیم غذایی همراه با عسل طبیعی داده شده بود، نشان داد که مصرف عسل هم روی پیشگیری در ابتلا به چاقی موثر است و هم نقش بسزایی در تنظیم قند خون این افراد داشته است.

 

خواص عسل در درمان زخم و بهبود سوختگی

بیشترین زمینه تحقیقاتی در ارتباط با عسل طبیعی، احتمالا در ارتباط با فواید عسل برای درمان زخمها است. در برخی از منابع اشاره شده که در مورد ۲۰۰۰ بیمار با انواع مختلف زخم و همچنین، ۵۳۳ مورد زخم در آزمایش‌های حیوانی، نتایج مثبت و قابل قبولی در مورد قدرت دارویی عسل طبیعی در برابر عفونت مشاهده شده است.

استفاده از عسل برای تسریع بهبود زخم‌های مختلف از سالیان دور مرسوم بوده؛ به‌ طوری‌ که در درمان طیف وسیعی از زخم‌ها مثل سوختگی، زخم بستر، زخم‌های عفونی و مزمن به طور مستقیم از آن بهره گرفته می‌شده است. آزمایش‌هایی که در سال‌های اخیر انجام گرفته، نشان داده‌اند که عسل طبیعی در درمان عفونت‌های به جا مانده از عمل سزارین و سوختگی‌های ناشی از آنتی‌بیوتیک‌‌های مرسوم، کارآمدتر عمل می‌کند. به نظر می‌رسد خواص عسل در درمان زخم‌ها به دلیل ویژگی‌های دبرید کننده آنزیم کاتالاز، توانایی آن برای گسترش گرانولاسیون و اپی‌تلیزاسیون از لبه‌های زخم و همچنین خواص ضد باکتریایی آن باشد.

می‌توان از عسل به‌عنوان یک دیواره دفاعی جایگزین برای زخم‌ها و سوختگی‌ها استفاده کرد. در این وضعیت، عسل نقش پوست آسیب دیده را بازی می‌کند. در زخم‌ها و سوختگی‌هایی که دارای ترشحاتی به بیرون هستند، عسل با خاصیت اسمزی که دارد باعث خروج ترشحات از زخم شده و جریان دفاعی ترشحات از درون به بیرون بدن حفظ می‌شود. این امر از طرفی موجب هدر نرفتن خون و از طرفی عدم نفوذ عوامل عفونی به بدن می‌شود.

 

خواص عسل برای زخم معده

عسل در بهبود یافتن زخم معده نیز موثر است. یک قاشق چای خوری عسل طبیعی در معده خالی می‌تواند مانع رشد باکتری خطرناکی به نام Helicubacter شود که علت ایجاد اغلب زخم‌های معده است. اگر قصد دارید از عسل برای خواص درمانی آن استفاده کنید باید مطمئن شوید که عسل طبیعی است. شما می توانید از اینجا انواع عسل طبیعی درکام را مشاهده کنید. این عسل‌ها آزمایش شده هستند و ساکارز زیر ۵% دارند.

خواص ضد باکتریایی عسل طبیعی

عسل می‌تواند به‌عنوان یک عامل ضد میکروبی موضعی در برابر عفونت باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک (مثل MDR) امیدوارکننده باشد. به طور مثال عسل مانوکا به طور گسترده‌ای مورد تحقیق قرار گرفته و پتانسیل ضد باکتری مشهوری در سراسر جهان دارد.

نقش مهم عسل در سلامت دهان و دندان

ما در مقاله‌ی دیگر سایت درکام به نام “خواص عسل برای سلامت دهان و دندان” به بررسی کارایی عسل در برابر پلاک دندان و پوسیدگی، التهاب لثه، بوی بد دهان، سرطان دهان و عفونت استرپتوکوک موتانس پرداخته‌ایم که در صورت تمایل می‌توانید به آن مقاله نیز مراجعه کنید.

مشاهده انواع عسل طبیعی درکام

 

منابع:
مطالعه تاثیرات عسل بر زخم‌های ناشی از سوختگی – علی اکبر جعفری و زهره جعفری – انجمن گیاهان دارویی ایران
کاربرد فرآورده‌های زنبور عسل در پزشکی – سعید عباسی و غلامعلی نهضتی – فصل‌نامه علوم و فنون زنبورعسل
بررسی خواص خوراکی عسل – مصطفی بهرامی و سحر ذکائیان و احسان برسلانی – سومین همایش ملی علوم و صنایع غذایی
خواص درمانی و فعالیت ضد باکتریایی عسل – سمیه سپهوند – گروه علوم و صنایع غذایی بوشهر
Effect of honey, dextromethorphan, and no treatment on nocturnal cough and sleep quality for coughing children and their parents

 

در انبار موجود نمی باشد
۱۳۵,۰۰۰ تومان

۱۰۰٪ طبیعی و خام
طعم و عطر عالی
منطقه برداشت: صحنه
میزان ساکاروز: حدود ۲.۴ درصد
رنگ: کهربایی تیره
غلظت: غلیظ
طبع: متعادل
وزن خالص: ۹۰۰ گرم
نام زنبوردار: زهرا ملک‌پور
ضمانت کیفیت +‌ بازگشت وجه

در انبار موجود نمی باشد
۱۴۵,۰۰۰ تومان

۱۰۰٪ طبیعی و خام
طعم و عطر عالی
منطقه برداشت: گاماسیاب
میزان ساکاروز: حدود ۲.۰۲ درصد
رنگ: زرد تیره
غلظت: متوسط
طبع: گرم
وزن خالص: ۹۰۰ گرم
نام زنبوردار: بهزاد فرهمند
ضمانت کیفیت + بازگشت وجه

در انبار موجود نمی باشد
۱۰۵,۰۰۰ تومان

۱۰۰٪ طبیعی و خام
طعم و عطر عالی
منطقه برداشت: کنگاور و صحنه
میزان ساکاروز: حدود ۴.۹ درصد
رنگ: کهربایی
غلظت: غلیظ
طبع: گرم
وزن خالص: ۹۰۰ گرم
نام زنبوردار: زهرا ملک‌پور
ضمانت کیفیت + بازگشت وجه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *