با برنج شفته و شور خداحافظی کنید

cooked-rice

حتماً برای شما هم پیش آمده که حواستان موقع پختن برنج پرت شود و نمک زیاد بزنید یا غذا ته بگیرد و بوی سوختگی بدهد. در این مقاله قصد داریم چند مورد این‌چنینی را بررسی کرده و راه‌حل‌های مناسب را ارائه دهیم. اگر شما نیز مشکلی با پخت برنج آبکش یا برنج کته داشته‌اید و راه‌حل مناسبی برای آن یافته‌اید، در قسمت نظرات با ما و بقیه به اشتراک بگذارید.

اگر برنج شفته شد چه کار کنم؟

اگر برنج شفته شما شفته شد، راه‌حلی که با آن بتوان برنج را مجددا عالی درست کرد، وجود ندارد. بهترین راه‌حل این است که در قابلمه را بردارید و روی شعله گاز بگذارید تا با حرارت زیاد بخشی از آب برنج بخار شود و سپس روغن را روی برنج بریزید تا کمی دانه‌های آن را از هم باز کند.

اگر برنج شور شد چه کار کنم؟

اگر برنج آبکش می‌پزید و در آبی که برنج را در آن خیس کرده‌اید نمک زیادی ریخته‌اید، آب آن را عوض کنید. اما اگر چندساعتی گذشته و نمک جذب برنج شده، به آبی که برنج داخل آن جوشانده می‌شود، نمک نزنید و در هنگام آبکش، آب بیشتری روی برنج بریزید تا نمک‌های سطحی به خوبی شسته شوند.
اگر برنج در حال جوشیدن در آب است (چه برای کته چه آبکش) ولی در هنگام چشیدن برنج متوجه شوری آن شدید، بهترین راه‌حل انداختن سیب‌زمینی در آب برنج است؛ چراکه سیب‌زمینی به خوبی نمک را جذب می‌کند.

در بدترین حالت اگر برنج را دم انداخته بودید و متوجه شدید شور است، باید به غذایی که در کنار برنج می‌پزید کمتر نمک بزنید.

 

اگر برنج ته گرفت چه کار کنم؟

وقتی برنج ته بگیرد، بوی سوختگی هم می‌دهد پس باید کاری کرد تا بوی بد آن از بین برود. گذاشتن نان روی برنج یا قرار دادن پیاز در داخل برنج برای جذب بوی سوختگی راهکارهای مناسبی هستند.

اگر برنج کم نمک یا بی نمک شد چه کار کنم؟

اگر بخواهید با نمکدان روی برنج نمک بپاشید، احتمالاً بخشی از آن همچنان بی‌نمک خواهد ماند. پس بهتر است تا کمی نمک را در آب جوش حل کنید و روی برنج بریزید. دقت کنید که زیاد آب نریزید تا برنج شفته نشود.

این مطلب رو دوست داشتید؟

لطفاٌ بهمون امتیاز بدید(راست ترین ستاره ۱ امتیاز و چپ ترین ستاره ۵ امتیاز دارد )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *