برنج بوجاری شده | برنج نیم دانه

different_types_of_rice

اگر با اصطلاحات بازار برنج آشنا نباشید ممکن است با شنیدن عباراتی مثل برنج بوجار شده، لاشه و سرلاشه و سورت شده سردرگم شوید. همچنین احتمالا از اختلاف قیمت زیاد برنج لاشه هاشمی با برنج هاشمی بوجار شده نیز تعجب می‌کنید. اما هرکدام از این‌ها به چه معناست؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا دانش یک متخصص برنج را با شما به اشتراک بگذاریم.

برنج بوجاری چیست ؟

زمانی که برنج از شالیزار برداشت شده، به کارخانه برده می‌شود تا فرآیند سفید شدن را طی کرده و قابل مصرف شود. در طی این فرآیند، مقداری از دانه‌های برنج شکسته شده و در انتهای آن حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از برنج را دانه‌های شکسته یا اصطلاحا نیم‌ دانه تشکیل می‌دهند. برای جدا کردن دانه‌های شکسته برنج، آن را وارد الک می‌کنند تا دانه‌های برنجی که ریزتر و شکسته هستند از دانه‌های کامل جدا شوند. به این برنج، برنج بوجاری شده می‌گویند.

البته میزان جداسازی در این مرحله نیز می‌تواند متفاوت باشد. می‌توان سرعت دستگاه بوجاری را طوری تنظیم کرد که مقدار کمی برنج نیم دانه در کل برنج باقی بماند و برنج ۱ الکِ شود. اگر سرعت به نحوی تنظیم شود که نیم‌دانه‌ها به طور کامل جدا شوند، اصطلاحاً برنج ۲ الکِ می‌شود.

به هردو برنج، برنج بوجاری شده گفته می‌شود. تعداد نیم دانه‌های داخل برنج به یک‌بار الک یا دوبار الک بودن آن بستگی دارد. بسته به این مورد، قیمت برنج می‌تواند تا چند هزار تومان افزایش یابد. البته بیشتر برنج‌های بوجاری شده به خاطر اینکه قیمت برنج معقول بماند، تک الک بوجار می‌شوند. چراکه جدا کردن کامل نیم‌دانه‌ها قیمت برنج را زیاد افزایش می‌دهد.

به برنجی که الک نشده و دانه‌های شکسته و ریز آن جدا نشده‌اند اصطلاحاً ” برنج بوجار نشده ” می‌گویند.

برای بسیاری از افراد مهم نیست که برنج یکدست دانه‌های کامل باشد و یا شکسته نیز در خود داشته باشد. ولی بعضی دیگر نیز هستند که ترجیح می‌دهند برنجی که می‌خرند، یکدست باشد و دانه‌های برنج همگی هم قد باشند تا هنگام پخت برای مهمان جلوه خوبی داشته باشد.

 

برنج نیم دانه چیست؟

به آن ۱۰تا ۲۰ درصد دانه‌های شکسته و ریز که در برنج وجود دارد، ” برنج نیم دانه ” می‌گویند. زمانی که برنج بوجار می‌شود، نیم دانه‌ها جدا می‌شوند و به صورت جدا به فروش می‌رسند. برنج نیم دانه جدا شده از بوجار نیز قیمت بسیار پایین‌تری به نسبت برنج بوجار شده دارد. البته برنج نیم‌ دانه خود می‌تواند ریز و یا درشت باشد.

برنج سرلاشه چیست؟

بعضی افراد برنج نیم دانه را با مقداری برنج‌ کامل مخلوط می‌کنند که به برنج سر لاشه معروف است. این برنج ظاهر نسبتاً مناسبی دارد و قیمت آن به نسبت برنج بوجار شده مناسب‌تر است. برنج سر لاشه برای مصرف شخصی گزینه خوبی است.

 

این مطلب رو دوست داشتید؟

لطفاٌ بهمون امتیاز بدید(راست ترین ستاره ۱ امتیاز و چپ ترین ستاره ۵ امتیاز دارد )

One thought on “برنج بوجاری شده | برنج نیم دانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *